BAĞ-KUR AFFI

BAĞ-KUR AFFI

İleride daha rahat bir yaşam için şimdiden bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na üye olmamız gerekmektedir. Bağ-Kur da bunlardan birisidir. Fakat Bağ-Kur için belirli bir prim ödememiz gerekmektedir. Bu primler biriktikçe bunların üstüne daha da faiz biner ve borcumuz daha da artar. Bu yazımızda Bağ-Kur affı nedir, neleri kapsar onları işleyeceğiz.

Bağ-Kur Affı Hangi Yılları Ve Kimleri Kapsayacaktır?

Bağ-Kur’a 2 yıldan fazla borcu olan vatandaşlarımıza Bağ-Kur affı için 3 ay süre verilecektir. Bu süre içinde vatandaşlarımız tekrar bir yapılandırma işlemine gireceklerdir. Bu Bağ-Kur affı uygulaması 24 aydan fazla borcunu ödememiş vatandaşlarımızı karşılayacak. Bağ-Kur affı uygulamasından yararlanmanız için en az 24 aylık bir borcunuz olması gerekmektedir. Bu kavramda 2 yıldan fazla Bağ-Kur borcu olan vatandaşlarımızın hem borcu hem hizmeti silinecektir. Örnek olarak 3 yıllık borcu olan bir vatandaşımızın 3 yıllık borcu ve 3 yıllık hizmeti silinecektir.

Silinmiş Olan Bağ-Kur Borçları ve Bağ-Kur Hizmetleri Ne Zaman Geri Alabiliriz?

Yeni torba yasada bu hizmetlerin ne zaman geri döneceği de konuşuldu. Borcu ve hizmeti silinen vatandaşlarımız için tekrar ne zaman geri dönüş olacağı tam belli bir zaman olmasa da 3-4 yıl sonra yine yapılacak bir torbayla geri gelecek. Borcu ve hizmeti silinen ve bu zamanki Bağ-Kur affından faydalanan vatandaşlarımız hizmetlerini tekrar geri alabilecekler. Borçlarını da eski borçları üzerinden ödeyecekler.

Ne Kadar Sürede Bağ-Kur Affı Uygulamasını Yapılandırabiliriz?

2 yıldan fazla prim borcunu ödemeyen vatandaşlarımız için süre 3 ay olarak belirlenmiştir. Bu Bağ-Kur affı uygulamasını isterseniz nakit isterseniz de taksitli bir şekilde ödeyebilirsiniz. Eğer ki bu uygulamaya geri dönmezseniz sistem otomatik olarak borcunuzu silecek ve tabii onca yıllık hizmetinizi de silecektir. Bağ-Kur affı ile vatandaşımızın borçları silinecek ve icradan kurtulacaklardır.

Yeni Düzenleme Ne Zaman Yapılacak?

Bu dönem ki Bağ-Kur affı uygulamasından yararlanan vatandaşlarımız için yeni tarih 2016 olarak konuşulmuştur. Ortaya kesin bir sonuç konmasa da hedeflenen uygulama o tarihtir. O tarihte tekrar borcunu ödeyen vatandaşlarımız eski hizmetlerine kavuşabilecekler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


5 − = üç