E-DEVLET BİREYSEL EMEKLİLİK

E-DEVLET BİREYSEL EMEKLİLİK

E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri ile çalışan vatandaşlarımız emekli olduğu zaman geçim zorluğu çekmemesi için düzenlenen bir nevi ek gelirdir. Bireysel emeklilik çalışanların hizmet süresi sonunda emekliliği geldiğinde rahat etmeleri için düzenlenmiş bir sistemdir. E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri 18 yaşını doldurmuş olan herkes için sistem kullanımı açıktır. E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri çalışan vatandaşlarımızın kendi seçimleriyle maaşlarının bir kısmını emeklilik hesaplarına aktarılmasıdır. Böylece emekli olduklarında yatırdıklarını ister toplu bir şekilde çekebilirler isterlerse her ay emekli maaşı olarak alabilirler. E-Devlet bireysel emeklilik sayesinde kişiler emekliliğinde sevdikleriyle beraber olan günlerini en rahat bir şekilde geçim derdinden birazda olsa kurtarır. Çalışan kişiler kendi gelirlerinden ayırarak yatırdıkları sayesinde gelecekte kendilerine maddi olarak daha rahat bir emeklilik sağlamış olacaklar.

E-Devlet bireysel emeklilik işlemlerinde emekliliğiniz için yatıracağınız miktarı tercihinize kalmıştır. Maaş vaziyetinize göre veya emekliliğiniz için kurduğunuz hayallere ve planlarınıza göre bu miktarı belirleyebilirsiniz. Devlet, bireysel emeklilik işlemini yapan herkese aylık ödediği miktarın %25′ i kadar yardımda bulunmaktadır. Devletin kişiler adına ödemiş olduğu bu katkı miktarı yıllık brüt asgari maaşın %25′ ini geçmemektedir. Bu olanağa sahip vatandaşların devlet tarafından katkı payı almaları da E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri sisteminde ne kadar süre kaldıklarıyla ilişkilidir. Buradaki derecelendirme sistemi;

  • En az 3 yıl E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri sisteminde kalan çalışanlar devletin yapmış olduğu katkının %15′ine,
  • En az 6 yıl kalan kişiler %35′ine,
  • En az 10 yıl kalan kişiler %60′ına,
  • En az 10 yıl kaldıktan sonra 56 yaşını dolduran vatandaşlar ise devletin yapmış olduğu katkının tamamını kazanmaya hak kazanırlar.

Emeklilik sözleşmesi ilk katkı payını yatırmanız itibariyle sistemde görünür hale gelir. Diyelim ki E-Devlet bireysel emeklilik düzenlemesinden vazgeçmek istediniz o zaman teklif formunu imzaladıktan sonra ya da formun onayını beklediğiniz 60 günlük süre zarfında vazgeçebilirsiniz. Yaptığınız tüm ödemeler, fon toplam gider kesintisi hariç, E-Devlet bireysel emeklilik için ayrılan paradan başka herhangi bir kesinti yapılmadan ve yatırım geliriniz varsa bununla birlikte 10 iş gününü süresi içerinde geri teslim edilir.

E-Devlet Bireysel Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

E-Devlet bireysel emeklilik sorgulama işleminiz için sizin E-Devlet şifrenize ihtiyacınız olacaktır. Eğer ki sahip olduğunuz bir E-Devlet şifresi yok ise size en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanınızla giderek bu şifreye sahip olabilirsiniz. E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri için öncelikle yazımızın bitiminde sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayınız ve ardından aşağıdaki adımları sırasıyla doğru bir şekilde gerçekleştiriniz.

  • E-Devlet bireysel emeklilik için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
  • Daha sonra E-Devlet bireysel emeklilik için karşınıza gelecek olan sayfaya size ait TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.
  • Ardından Bilgilerinizi kontrol edip “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız ve E-Devlet bireysel emeklilik işleminizi tamamlayınız.

E-Devlet Bireysel Emeklilik Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


× 2 = dört