E-DEVLET İKAMETGAH

E-DEVLET İKAMETGAH

İkametgah ettiğiniz, oturduğunuz yere verilen ada ikametgah denir. Her vatandaşa ait sadece bir tane ikametgah adresi bulunmaktadır. Kişiler oturdukları yeri değiştirdikleri zaman ikametgah adreslerini de değiştirebilirler. İkametgah adresinize ilave olarak yazlık ve kışlıklarınızı, köylerinizi de ekleyebilirsiniz. İkametgah adres belgenizi muhtarınızdan belirli bir ücret karşılığında alabilirsiniz. 1 yıldan daha fazla bir süredir artık ikametgah belgenizi Nüfus Müdürlüğü’nden de alabilirsiniz. Bunun için herhangi bir ücret ödemenize veya illa yaşadığınız ilden alma gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Dilerseniz de çağımızın getirdiği kolaylıklardan biri olan internet sayesinde E-Devlet ikametgah belgenizi alabilirsiniz. E-Devlet; vatandaşların birçok devlet kamu işlemlerini internet üzerinden kolay ve basit bir şekilde yapabileceğiniz güvenli bir sitedir. E-Devlet ikametgah ve bunun gibi birçok devlet kamu işlemleriniz için kimlik doğrulama sistemini kullanmanız gerekmektedir. E-Devlet ikametgah işleminiz için mobil imza veya E-Devlet şifresi kullanabilirsiniz.

E-Devlet İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet ikametgah belgesi almak için mobil imzanızın olması gerekir. E-Devlet mobil imza; cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır. E-Devlet mobil imza seçeneğiniz ile E-Devlet ikametgah belgenizi almak için aşağıda verilen sırayı takip ediniz.

  • Yazının sonunda verilen ilgili bağlantı adresine tıklayınız.
  • Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
  • Kimliğinizi doğrulamak için açılan “Mobil İmza” kısmından T.C. kimlik numaranızı, GSM numaranızı ve GSM operatörünüzü giriniz.
  • Girmiş olduğunuz bilgilerden emin olduktan sonra E-Devlet ikametgah belgeniz için “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
  • E-Devlet mobil imzanız ile E-Devlet ikametgah belgenizi almış bulunmaktasınız.

E-Devlet Mobil İmzanız İle E-Devlet İkametgah Belgesi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


sekiz + 5 =