E-DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM

E-DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM

E-Devlet şifremi unuttum diyorsanız size yardımcı olmak amacıyla anlatacağımız iki yoldan birini tercih ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifremi unuttum dememeniz için şifrenizi hatırlayabileceğiniz karakterlerden oluşturmanız tavsiye edilir. Ancak şifrenizi herkesin kolay tahmin edebileceği doğum tarihi gibi seçeneklerden yapmayınız.

E-Devlet Şifremi Unuttum, Nasıl Tekrar Çıkarttırabilirim?

E-Devlet şifremi unuttum diyor ve şifrenizi tekrar nasıl çıkartacağınızı merak ediyorsanız, yazımızı okumanız sizin için yeterli olacaktır. Burada önemli olan ilk unsur E-Devlet şifremi unuttum demenize rağmen daha önce E-Devlet sitesi üzerinden iletişim bilgilerinizi doğrulattınız mı?

Eğer sorunun cevabı evetse herhangi bir yere bir ücret ödemeden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ama cevabınız hayır olursa yapmanız gereken kendinize en yakın PTT şubesine giderek şifre talebinde bulunmaktır. E-Devlet şifremi unuttum diyorsanız, yazımızın devamında yer alan iki seçenekten birini seçebilirsiniz.

E-Devlet Şifremi Unuttum ama İletişim Bilgilerimi Doğrulattım

E-Devlet şifremi unuttum ancak daha önce iletişim bilgilerimi, E-Devlet kapısı üzerinden teyit ettim diyorsanız bu işlemi yapmanız sizin için daha hızlı sonuç verir. E-Devlet şifremi unuttum diyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek sonuca ulaşabilirsiniz.

  • E-Devlet şifremi unuttum diyorsanız, ilk önce sisteme her giriş yapmak istediğinizdeki işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İlk olarak  yazının sonunda size verilen linki tıklayarak açılan sayfada, sağ üst köşede bulunan “SİSTEME GİRİŞ” butonunu tıklayınız.
  • Karşınıza gelecek ekranda T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi isteyen bir ekran olması gerekmektedir. Şifre kutucuğunun yanında bulunan E-Devlet şifremi unuttum seçeneğini tıklayınız.
  • Şifrenizi unuttuğunuzu belirttikten sonra karşınıza gelen, toplamda 7 aşamadan oluşan bir sayfalar zinciri açılacaktır ve bu sayfalar arasında geçiş yapabilmeniz için devam et butonuna tıklamanız gerekmektedir.
  • Tüm aşamaları geçtiğinizde kendi şifrenizi kendiniz yenileyebilirsiniz. E-Devlet şifremi unuttum diyorsanız ilk aşamada şifrenizi nasıl unuttuğunuz ile ilgili seçenekler bulunmaktadır. Eğer herhangi birinin şifrenizi kullanarak sizin adınıza işlemler yapacağından kuşku duymuyorsanız “Şifremi Hatırlayamıyorum” seçeneğini tıklayınız. “Devam et” butonuna tıklayınız.
  • İkinci aşamaya geleceksiniz. İkinci sayfada sizden kimlik bilgileriniz istenilecektir, doğru bir şekilde doldurunuz.
  • Üçüncü sayfada sizden daha ayrıntılı bilgiler istenecektir. E-Devlet şifresi kötü amaçlı kullanıcıların eline geçtiği taktirde sizin adınıza işlemler yapabilir hale geleceklerdir. E-Devlet şifremi unuttum diyorsanız işlemleri yapmaya devam ediniz.
  • Dördüncü aşamada ise sizden daha önce E-Devlet iletişim bilgilerinizi doğrularken kullandığınız bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Burada girdiğiniz bilgileri 5. aşamada kullanacaktır.
  • Beşinci aşamada iletişim bilgilerinizden birisine gelen doğrulama kodunu sayfadaki kutucuğa girmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifremi unuttum diyorsanız, tüm bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.
  • Altıncı aşama ise E-Devlet şifremi unuttum dediğinizde sizi şifrenize götüren, şifre yenileme aşamanızdır ve şifreniz en az 8 karakterden oluşmalıdır. Hem harf hem de rakam içermelidir. Daha önce oluşturduğunuz son 3 şifrenizden farklı olmalıdır. Şifrenizin içerisinde doğum tarihinizi ya da T.C. numaranızı kullanamazsınız.
  • Bir sonraki aşama olan 7.aşamaya yani şifrenizin oluşma aşamasına gelmiş bulunmaktasınız. Şifrenizi kimseyle paylaşmamanız tavsiye edilir. E-Devlet şifremi unuttum ancak iletişim bilgilerimi doğrulamadım diyorsanız bu işlemi gerçekleştiremediğiniz için, PTT’den yeni şifre almanız gerekmektedir.

E-Devlet Şifremi Unuttum Ama İletişim Bilgilerimi Doğrulatmadım

E-Devlet şifremi unuttum ancak iletişim bilgilerimi de doğrulamadım diyorsanız şifrenizi yenilemek için bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yapacağınız şey ise çok kolay, kendinize en yakın PTT şubesine giderek, şube görevlilerine E-Devlet şifrenizi unuttuğunuzu belirtmelisiniz. Nüfus cüzdanınız ile gideceğiniz ve taahhütname imzalayacağınız  şubede 4 TL karşılığında ve zarf içinde size bir şifre verilecektir.

Bu şifreyi kullanarak yazının sonunda verilen linki tıkladığınızda karşınıza açılacak olan ekranın sağ üst köşesinde bulunan “SİSTEME GİRİŞ” butonunu tıklayarak giriş yapacağınız siteden T.C. numaranızı ve size zarf içinde verilen şifreyi giriniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra size şifrenizi yenilemeniz tavsiye edilir. Çünkü eğer şifre yenileme yapmazsanız ve zarf kötü niyet taşıyan insanların eline geçebilir ve istenmeyen durumlara yol açabilir.

E-Devlet Giriş İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


yedi × 9 =