E-DEVLET ŞİFRESİ

E-DEVLET ŞİFRESİ

E-Devlet üzerinden yapabileceğiniz işlemleri E-Devlet şifresi olmadan gerçekleştiremezsiniz. E-Devlet üzerinden 22 devlet kapısını sorgulayabilir, merak ettiğiniz bütün soruları buradan öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden çok kolay bir şekilde yapabileceğiniz bu işlemler için mobil imza, E-Devlet şifresi, elektronik imza ve artık yeni olan T.C. kimlik kartı uygulamaları sisteme sokulmuştur. Size bu yazımızda nasıl E-Devlet şifresi alacağınızı, nasıl E-Devlet sitesine giriş yapabileceğinizi anlatacağız.

E-Devlet Şifresini Nasıl Alabilirsiniz?

E-Devlet sitesine giriş için yapabileceğiniz en basit olay belki de E-Devlet şifresi almanızdır. İlk olarak bir PTT şubesine gidip başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuz karşılığında sizden 2 TL hizmet bedeli istenecektir. Bedeli ödemeniz karşılığında size bir zarfın için E-Devlet şifresi verilecektir. Eğer E-Devlet şifresini kaybederseniz 4 TL karşılığında bir PTT binasından tekrar alabilirsiniz. Size tavsiyemiz E-Devlet şifresini bir yere kaydetmeniz.

Elektronik İmza Sistemine Nasıl Giriş Yapabiliriz?

E-Devlet sistemine giriş için yapabileceğiniz uygulamalardan biri de elektronik imza yöntemidir. Bunun için bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu onaylı bir elektronik sertifika ile size sunulur. Altta size vermiş olduğumuz internet sitesiyle elektronik imza sistemine giriş yapabilirsiniz.

Elektronik İmza İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Mobil İmza Sistemine Nasıl Üye Olabiliriz?

E-Devlet sistemine mobil imzanızla da giriş yapabilirsiniz. Mobil imza sistemi de bir E-Devlet şifresidir. Mobil imzanızı bağlı olduğunuz GSM operatörleri aracılığıyla ulaşabilirsiniz. E-Devlet uygulaması sizden bir ücret talep etmez ama GSM şirketleri bunları belirli bir ücret karşılığında size sunar. Mobil imzanızı almak için GSM şirketinizle görüşebilirsiniz.

T.C. Kimlik Kartı İle E-Devlet Uygulamasına Nasıl Gireriz?

E-Devlet sistemine giriş için yeni bir uygulama olan T.C. kimlik kartı uygulamasını kullanabilirsiniz. Yakın zamanda nüfus cüzdanlarımızın yerini alacak olan T.C. kimlik kartları Bolu da pilot bir uygulamayla sisteme girmiştir. E-Devlet şifresi kapsamına girin T.C. kimlik kartına 2 şekilde ulaşabilirsiniz.

  1. Standart Okuyucu İle Giriş: Yeni T.C. kimlik kartınız ve PİN ile giriş yapabilirsiniz. Tabiki de bilgisayarınızın AKİS uygulamasını destekliyor olması gereklidir.
  2. Kart Erişim Cihazı İle Giriş: E-Devlet sitesine giriş için bir kart erişim cihazınızın olması gerekmektedir. www.turkiye.gov.tr sitesinin belirli politikaları ile bu cihazınızı kullanabilir ve rahatlıkla bir E-Devlet şifresi gibi kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

  1. EBU BEKİR diyor ki:

    kullandıgım sıfre yanlış

    1. SGK Merkezi diyor ki:

      Ebubekir bey şifrenizi PTT ye giderek alabilirsiniz.

Yorum Yaz


2 + iki =