E-DEVLET UYGULAMALARI

E-DEVLET UYGULAMALARI

İnternet kullanımının artması ile birlikte bir çok kamu kurumu online uygulamalar çıkararak vatandaşın yararı için gelişmelerde bulunmaktadır. SGK işlemleri artık E-Devlet uygulamaları ile birlikte erişilebilir hale gelmiştir. Bu sistemde internet üzerinden turkiye.gov.tr sitesiyle SGK adına düzenlenmiş olan E-Devlet uygulamaları sayesinde ihtiyacınız olan işlemi kolaylıkla, herhangi bir kuruluşta kuyruk beklemek zorunda kalmadan ve yığınlarca evrakla uğraşmadan işlemlerinizi yapabilirsiniz. E-Devlet uygulamaları ile işlemlerinizi gerçekleştirmede güvenli bir sistemdir. Şöyle bir durum vardır ki uygulamalardan yararlanabilmek için E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-Devlet uygulamalarını kullanmak gözünüzü korkutmasın. Çünkü E-Devlet şifresini kolay bir şekilde en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanınızla gidip başvurarak 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Eğer yine kaybederseniz ya da unutursanız aynı şekilde gidip bu sefer 4 TL karşılığında sahip olabilirsiniz.

E-Devlet Uygulamaları Neler İçerir?

  • E-Devlet uygulamaları ile Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü ihale sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • E-Devlet uygulamaları ile KPSS tercih rehberine erişebilirsiniz.
  • Emniyet Genel Müdürlüğü seçeneği ile E-Devlet uygulamaları sayesinde trafik şube araç sorgulama, sürücü belgesi ceza puanı sorgulama, sürücü belgesi iptal bilgisi sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Gelir İdaresi Başkanlığı seçeneği ile E-Devlet uygulamaları sayesinde bir kişiye ait veya bir kuruma ait olan vergi levhasına erişilebilir ve vergi borcu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • İçişleri Bakanlığı seçeneği ile E-Devlet uygulamaları sayesinde bilgi edinme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz, GSS başvurunuzu yapabilir, muhtaçlık başvurunuzu yapabilir, insan hakları ihlal bildiriminde bulunabilirsiniz.
  • İŞKUR seçeneği ile İŞKUR kurumuna ait olan işlemlerinizi E-Devlet uygulamaları ile gerçekleştirebilirsiniz.
  • E-Devlet uygulamaları arasında 4A, 4B ve 4C emekli aylık kesintileri uygulaması ile SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumundan emekliliğinizde aldığınız maaşın kesinti bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • E-Devlet uygulamaları arasında 4A, 4B ve 4C hizmet dökümü uygulamaları ile bu kurumlara işe giriş tarihinizi, hangi tarihlerde, ne kadar güne sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz.
  • E- Devlet uygulamaları arasında 4A, 4B ve 4C emekli aylık bilgisi uygulamaları sayesinde bu kurumlardan emekli olduğunuzda alacağınız emekli maaşını sorgulayabilirsiniz.
  • E-Devlet KYK burs başvurusu sorgulama uygulaması ile üniversite öğrencilerimiz burs başvurusu sonuçlarını öğrenebilir.

Verdiğimiz maddeler gibi daha bir çok işleminizi EDevlet uygulamaları ile yapabilirsiniz.

E-Devlet Uygulamalarına Nasıl Giriş Yapılabilir?

E-Devlet uygulamalarına giriş yaparak daha saymadığımız bir çok işlemleri görebilirsiniz. Sisteme giriş yapabilmek için öncelikle aşağıda verdiğimiz bağlantıya tıklayınız. Ardından açılan sayfa TC kimlik numaranızı giriniz. Daha sonra ise sizde bulunan E-Devlet şifrenizi yazınız ve sisteme giriş yap butonuna tıklayınız. Son olarak ise hangi uygulamada işlem yapmak istiyorsanız o sekmeyi seçebilirsiniz. Devlete bağlı olan tüm kurumlar bu sekmelerde bulmak mümkündür. Vatandaşa faydalanması amacıyla için geliştirilen bu uygulamalar teknoloji çağında çok yararlı bir sistemler bütünüdür. SGK ile ilgili bir sorunuz ya da sorgulanması gereken bir durum var ise E Devlet uygulamaları işlemlerinizi gerçekleştirmek için 7/24 kullanılabilir haldedir.

E-Devlet Uygulamalarına Girmek İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


3 − iki =