E-DEVLET

E-DEVLET

E-Devlet hizmeti yeni modern çağa ayak uydurmak için kurulan bir internet sorgulama sitesidir. E-Devlet sayesinde 22 devlet kapısına rahatça girebilir, sorgulayabilir ve merak ettiğiniz her konuyu oradan öğrenebilirsiniz. Arzu ederseniz EDevletle ilgili bütün sorularınız için Alo 160’ı arayabilirsiniz. E-Devlet’in mobil şubelerini de kullanabilirsiniz. E Devletin mobil uygulamalarıyla telefonunuzun başından işlemlerinizi halledebilirsiniz. Bu yazımızda size E-Devlet nedir, neleri kapsar, nasıl dahil olabiliriz gibi sorularınızı cevaplandıracağız. İlk olarak EDevlet nedir konusunu işleyelim.

E-Devlet Nedir?

E-Devlet www.turkiye.gov.tr sitesinden giriş yapılan ve çok kapsamlı bir internet sitesidir. Devlet üzerindeki bütün işlerinizi internet kolaylığıyla yapabilirsiniz. Kamu kurumlarında uzun sıralar beklemeden, kısa bir sürede bilgisayarınızın başından işlemlerinizi halledebilirsiniz.

E-Devlet Hangi Siteleri Kapsar?

22 tane devlet kapısının bulunduğunu söylemiştik. Bunlardan bazıları:

  • Adalet Bakanlığı
  • Sosyal Güvenlik Kurumu
  • Milli Eğitim Bakanlığı
  • Emniyet Müdürlüğü
  • Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu

gibi devlet sitelerine E-Devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz. Mesela trafik ceza borcunuzun ne kadar olduğunu, Bağ-Kur borcunuzun ne kadar olduğunu tek bir site üzerinden öğrenebilirsiniz. EDevlet sitesi sadece sizin hayatınızı daha kolay bir şekilde yaşamanızı sağlar.

E-Devlet Sitesine Nasıl Giriş Yapabiliriz?

Siteye giriş yapmak için ilk olarak bir E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Şifreyi almak içinse bir PTT bürosuna gidip başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru karşılığında 2 TL hizmet bedeli ödeyeceksiniz. Sonrasında bir zarf içinde size E-Devlet şifreniz verilecektir. Bu şifreyle siteye girebilir işlemlerinizi yapabilirsiniz. Size alt tarafta bir internet linki vereceğiz. Bu internet linkine tıkladıktan sonra karşınıza yeni bir sayfa açılacak. Bu sayfada ilk olarak sisteme giriş yap butonuna basınız. Yeni gelecek sayfaya eksiksiz olarak T.C. kimlik numaranızı giriniz. Ardından daha önceden de almış olduğunuz EDevlet şifrenizi yazınız. Karşınıza bütün devlet kapılarının siteleri çıkacaktır. İstediğiniz siteye girip işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


6 + dört =