EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN SON DURUM NEDİR?

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN SON DURUM NEDİR?

Erken emeklilik isteyen vatandaşlarımız için 2014teki son durumu sizinle paylaşacağız. Erken emeklilik için neler gerektiğini, ne yapmamız gerektiğini, erken emeklilik için gelinen son nokta neresi gibi alt başlıklarda bu konuyu işleyeceğiz.

Emekli olmak için gününü ve primini ödemiş fakat yaşını bekleyen vatandaşlarımız için belirli bir çalışma yürütülüyor. Erken emeklilik için belirli beyanların verilmesi gerekmekteydi. Ama geçtiğimiz günlerde erken emeklilik bekleyen vatandaşlarımız için üzücü haber geldi. Mart ayında evi olan vatandaşlarımız kira gelirlerini beyan edecekler. Maliye Bakanlığı yapmış olduğu açıklamada emekli ikramiyesi almış olan vatandaşlarımızın kira beyannamesinde istisna kabul etmeyeceğini açıkladı. Bunun üzerine Gelir İdaresi Başkanlığının yaptığı açıklamada birden fazla geliri olan vatandaşlarımızın hangisinin göz önüne alınacağına açıklık getirildi. Tebliğ taslağının içeriği ise şöyleydi. Örneğin kamudan emekli olan bir vatandaşımız emekli olması olması halinde emekli ikramiyesini de toplam kazanca katarak kira istisnasından yararlanamayacağı belirtildi.

Erken Emeklilik İle İlgili Görüşmeler Nasıldır?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çeliğin yaptığı açıklamada ise “Burada vatandaşın mağduriyeti esas değil. Tam tersine bu düzenlemeler vatandaş merkezli düzenlemelerdir. Vatandaşımız mağdur olmasın diye yapmış ve yapacak olduğumuz düzenlemeler olacaktır. Türkiye’de bir anda 60 yaş emekliliği getirilmemiştir. 40 yaş emekliliğini kademeli yaparak 2036′lara kadar 60 yaş emekliliğine geçeceğiz. Şu anda gelişmiş ülkelerde 67-70 yaş emekliliği konuşuluyor. Biz 2036′ya kadar 60 yaş emekliliğine ancak ulaşacağız. Dolayısıyla bu olay ülke ve ülkenin geleceği önemli. Tabikide birey olarak bizden talepler olabilir ama talepler kesinlikle ülkeyi karanlığa, sıkıntıya sokacak bir şekilde olmamalıdır.” Faruk Çelik açıklamalarına devam ederken ülkenin refahı için çalışmalar yapılacağını söyledi ve ülkeyi karanlığa gömmeyeceğiz ifadelerinde bulundu.

Çelik konuşmasının devamında “Çok net söylüyorum; ‘erken emeklilik’ diye kim söylüyorsa en büyük yanlışı o yapıyor. Görüşmemiz erken emeklilikle ilgili değildir. Vatandaşımızın sorununa çözüm bulmak için bir görüşme yaptık. Asıl görevimizi yaptık ama bu olayın bilen ve bilmeyenler tarafından hiç alakası olmayan bir tarafa çekilmesi bizi üzmüştür” açıklamalarında bulundu.  Karar 18 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Erken Emeklilik İle İlgili Hüküm Nasıldır?

Kararın içeriği ise “8.9.1999 tarihinde Sandık iştirakçisi olanlardan 50 ve daha yukarı yaşlarda bulunanlar, yaş haddi nedeniyle istekleri üzerine veya re’sen emekliye ayrıldıklarında fiili hizmet sürelerinin 10 yılını doldurmuş olmak şartıyla emekli aylığına hak kazanırlar.” tam olarak böyleydi.

Hükmün uygulanması konusu ise şöyleydi:

8 Eylül 1999 tarihinde 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi Devlet memuru olarak görevde bulunan, 8 Eylül 1999 tarihinde de 50 ve yukarı yaşlarda bulunan memurlar, 61 veya 65 yaşlarını doldurduklarında şayet 10 yıl hizmetleri var ise yaş haddi sebebiyle istemeleri halinde emekli aylığı alabilme şansları bulunuyordu. Yaş haddinden emekli olamayan vatandaşlarımız için bu kez:  “50 ve daha yukarı yaşlarda bulunanlar, yaş haddi nedeniyle istekleri üzerine veya re’sen emekliye ayrıldıklarında fiili hizmet sürelerinin 10 yılını doldurmuş olmak şartıyla emekli aylığına hak kazanırlar.” hükmü yürürlüğe girecektir. Yeni hükme göre emeklilikte yaşa takılan memurlarımızı rahatlatacak bir durum ortada gözükmüyor. Yeni hükme göre  8 Eylül 1999 tarihinde 50 ve daha üst yaşlarda bulunan memurlar için sadece memurluk görevinde bulunulma koşulu ortadan kaldırıldığından, memurluk görevinden ayrılan veya memurluk görevinde bulunan memurların;
61 yaş + 10 Hizmet Yılı = Emekli Maaşı
Veya
65 yaş  + 10 Hizmet Yılı = Emekli Maaşı
Koşulları yerine getirirlerse emekli aylıklarının bağlanabileceğini değerlendirmekteyiz. Kısacası her 50 yaşını doldurmuş olan memur 10 yıl hizmeti üzerinden emekli olması imkan dahilinde değildir, 61 yaşını doldurmasını bekleyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


üç + = 5