GSS AFFI

GSS AFFI

Bu yazımızda sizlere GSS affı nedir ve bundan nasıl yararlanacağınızı açıklamadan önce GSS yani Genel Sağlık Sigortası hakkında bilgi verelim.

Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı kurumlarına üye olmayan vatandaşlar için çıkarılmış olan bir sistemdir. Belirtmiş olduğumuz bu kuruşlara üye olmayan ve 18 yaşını doldurmuş olan ailedeki her birey Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilir. Yukarıda bahsettiğimiz bu üç temel kurumdan hiçbirine üye değilseniz ve Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanmak istiyorsanız ilk olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra bir gelir tespiti durumu söz konusu olacaktır. Yapılacak olan bu tespit neticesinde aylık olarak ödemeniz gereken prim miktarı belli olacaktır. Tüm bu işlemler sonrasında artık sizlerde GSS’den yararlanabilirsiniz.

GSS Affı Düzenlemesi

2014 yılı itibariyle mecliste yeni yapılacak olan düzenlemeler konusunda konuşmaya başlanılmıştır ve bu düzenlemelerden biri de GSS affıdır. Bu konu mecliste torba yasa tasarısı içinde bulunmaktadır.

Torba Yasadaki Yeri

2000 yılı sonrası emekli olan vatandaşlar için intibak, GSS ve BAĞ-KUR kurumlarına borcu olan vatandaşlar için af düzenlemelerinin de torba yasası içerisinde düzenlenmesi bekleniliyor. Genel Sağlık Sigortası ile kamu kurumlarında veya özel sektördeki sigortalı çalışan vatandaşların prim borçları 6 Milyar TL’ye kadar çıkmasına karşın GSS torba yasası içinde GSS affı çalışmalarına başlamış bulundu. Bu çalışma içerisinde gelir testine gidilmemesi durumunda her ay için üst düzey olan 257 lira prim borcu birikiyor.

GSS Borç Affı Kapsamı

Sigortalılar bu kapsamda kendilerine verilmiş olan 3 ile 4 ay arası sürede gelir testine girmeleri durumunda gelirlerine göre belirlenecek olan primi ödeyebilirler. Sigortalı çalışanın aylık gelirinin  asgari ücretin üçte birinden az olması gibi bir durumda GSS primleri devlet tarafından tahsil edilecektir ve borçlar silinecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


4 − üç =