GSS-GENEL SAĞLIK SİGORTASI

GSS-GENEL SAĞLIK SİGORTASI

1 Ocak 2012 tarihi itibari ile GSS-Genel Sağlık Sigortası sistemi yürürlüğe girmiştir. GSS-Genel Sağlık Sigortası ile amaçlanan sağlık güvencesi bulunmayan vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktır. SSK, Bağ- Kur uygulamalarından yararlanamayanlar GSS-Genel Sağlık Sigortası hizmetinden yararlanmak için başvuru yapmalıdırlar. Bununla birlikte Genel Sağlık Sigortası sisteminin dışında hiçbir vatandaşımızın kalmaması amaçlanmıştır. Şuan sigortalı olarak çalışan kişiler ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler ve emekliler zaten GSS-Genel Sağlık Sigortası kapsamındadır. 25 yaşını doldurmuş iseniz yada 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci değilseniz  ve sigortalı bir işte çalışmıyorsanız gelir testi yaptırmak zorundasınız.

Gelir Tespitini Kimler Yaptırmak Zorundadır?

  • Yeşil karta sahip olanlar
  • Kısmi süre ile çalışmış olup 30 gün ve altında prim ödeyenler
  • Anne babalarından sağlık yardımı alamayan 18 yaş ve üstü öğrenci olanlar ve 25 yaşını doldurmuş olup herhangi bir sigortalı işte çalışmayan kişiler gelir tespiti yaptırmalıdırlar.
  • Bunların dışında çalışanlar zaten GSS-Genel Sağlık Sigortasına prim ödemek zorundadırlar.

Gelir Tespiti Nasıl Yapılır?

Gelir testi için bağlı bulunduğunuz Sosyal Dayanışma Vakfına yazılı olarak başvurunuzu iletiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra 1 ay içinde gelir tespiti ve işlemleri tamamlanacaktır.

GSS-Genel Sağlık Sigortası Borcunu Sorgulama

GSS borç sorgulama işlemi iki şekilde yapılmaktadır. Yazımızın devamında bunu nasıl yapacağınızı kısaca anlatacağız.

Şifresiz GSS Borç Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası borcunuzu şifresiz olarak E-SGM üzerinden öğrenebilirsiniz. Bunun için yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Açılan sayfada sizden istenilen TC kimlik numarası, cilt numarası, nüfus ili ve doğum yılı gibi bilgileri kimlik bilgilerinize göre doldurunuz. Daha sonra sorgulama butonuna tıklayınız. Açılan sayfadan GSS-Genel Sağlık sigortası borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şifresiz GSS Borç Sorgulama İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Online Tahsilat Üzerinden GSS Borç Sorgulama ve GSS Prim Ödeme

GSS borcunuzu öğrenmenin bir diğer yolu da online tahsilat üzerinden yine şifresiz olarak öğrenebilirsiniz. Yazının sonunda vereceğimiz linke tıklayınız. Açılan sayfadan sorgu türü kısmına diğer ödemeler, sorgu tipi kısmına GSS primi seçiniz. Daha sonra TC kimlik numaranızı girip borç sorgula butonuna tıklayınız. Buradan GSS borç sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. GSS borç sorgulama işlemini yaptıktan sonra aynı sistem üzerinden GSS prim ödeme işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Online Tahsilat Üzerinden GSS Borç Sorgulama ve GSS Pirim Ödeme Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

GSS Borç İtiraz Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası kimi zaman istenemeyen borçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun nedenleri gerekli işlemlerin yapılmaması ve işlemlerde gecikmelerin olmasıdır. Ancak GSS borç itirazı ile buna itiraz edebilirsiniz. Borç itirazı yapmak için SGK’ ya durumu açıklayan bir dilekçe yazıp ve itiraz sebebinizi ispatlayacak belgelerle başvuru yapmalısınız. Sonuç alamaz iseniz geriye dönük faizlerin işlenmesi için iş mahkemelerine başvuru yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


dört − 3 =