GSS PRİM SORGULAMA

GSS PRİM SORGULAMA

1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası’yla birlikte ülkemiz vatandaşları bir şekilde Sosyal Sigorta Kurumu’na üye oldular. İsteğe bağlı olmayan bu GSS ile birlikte prim borçları da ortaya çıktı. GSS prim sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı size bu yazımızda anlatacağız fakat GSS nedir, neden siz de GSS uygulamasına üye oldunuz bunu anlatalım.

GSS Nedir?

Genel Sağlık Sigortası ülke vatandaşlarımızın bir Sosyal Sigorta Kurumu’na üye olmaları için devreye sokulmuştur. Gücü yetmeyen vatandaşlarımızın yoksulluk testine girerek SGK’ya başvurmaları gerekmektedir. Vatandaşlarımız GSS prim sorgulama işlemini yaptırsınlar. Eğer ki borcunuz çıkarsa ve bunu ödemeye gücünüz yok ise SGK kurumuna başvurmanız gerekmektedir.

GSS kavramı 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan bütün vatandaşlarımız için geçerlidir. Öğrenci olan arkadaşlarımız GSS prim sorgulama işlemini yaptırsınlar. Eğer onların da borcu çıkarsa okudukları okuldan öğrenci belgelerini alıp bir SGK’na başvurup borcun bir kısmını ya da tamamını sildirebilirler.

GSS Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlk olarak size aşağıda vermiş olduğumuz internet linkine tıklayınız ve GSS prim sorgulama işlemine başlayınız. GSS prim sorgulama linkine tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada:

  • Sorgu türü olarak diğer ödemeleri,
  • Sorgu tipi olarak GSS primi,
  • T.C. kimlik numaranızı,
  • Aşağıda görmüş olduğunuz güvenlik kodunu yazıp sorgula butonuna basınız.
  • Böylelikle GSS prim sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız.
  • Eğer borcunuz çıktıysa ve öğrenciyseniz öğrenci belgesiyle SGK’ya başvurunuz.

GSS Prim Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


2 − = bir