SGK AFFI

SGK AFFI

SGK Affı Nedir?

1990′lı yılların sonlarına doğru ülkemizde büyük bir sigorta balonu vardı. SSK‘nın borçları sürekli artarak büyüyor ve kapatılması büyük bir açık oluşturuyordu. Sağlık harcamalarının aşırı artmasından ve birçok insanın kendi eksik sigortası varken yakınlarının sigortasından yararlanmasından dolayı bu durumun önüne geçilmesi için kapsamlı bir SGK affı getirildi.

Şimdiye kadar ki belki de en büyük SGK affı bu aftır. SGK affı sayesinde BAĞ-KUR borcu olanlara borçlarını yapılandırmak için büyük bir fırsat sunuldu. Normalde BAĞ-KUR’da 60 gün ve üzerinde prim borcu bulunanlar sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadır. Fakat bu kişiler sigortası bulunan eş, anne-baba gibi yakınları üzerinden sağlık hizmeti aldı. Sosyal Güvenlik Kurumu’da hem tüm vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanmasını devam ettirebilmek hemde açığı kapatmak için kapsamlı bir af çıkardı. Bu SGK affı sayesinde borçlu olan SSK , BAĞ-KUR’lular borçlarını yapılandırma imkanı buldu. SGK affı kapsamında ana para borcu üzerinde herhangi bir af olmamaktadır.

SSK affı kapsamında vergi, SSK, BAĞ-KUR borçlarının gecikme faizleri ve gecikme zamları siliniyor. Bu durumda faiz ve borcun %75’i siliniyor. Bu şekilde belirlenen borcada %5 faiz uygulanarak 18-36 ay vade sağlanıyor.

BAĞ-KUR affının yanı sıra GSS borç affı da çıktı. Bu af kapsamında sigortalı vatandaşlar kendilerine verilen süre içerisinde gelir testi yaptıracak ve sonucuna göre prim ödeyecekler. Eğer gelirleri asgari ücretin 1/3’nden az ise GSS primleri devlet tarafından tahsil edilecek ve geçmiş borçları da silinecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


8 − = dört