SGK EMEKLİLİK

SGK EMEKLİLİK

İnsanlar yaşlandıkları zaman rahat ve ferah bir yaşlılık hayatı geçirmeyi arzu eder. Her çalışan vatandaşın hayali bu yüzden emekli olmaktır. Bu hayal doğrultusunda çalışan insanlar çeşitli kurumlar altında emeklilik başvurusunda bulunur. Emekli olabilmek için de çalışma hayatı boyunca almış oldukları maaşın bir kısmını prim olarak öderler. Emeklilik hakkında ne zaman emekli olabileceğinizi,ne kadar prim ödediğinizi ve kalan prim gün sayınızı ,emekli maaşınızın ne kadar olacağı gibi konuları merak ediyor ve öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda bu soruların cevaplarını verip sizleri SGK emeklilik konusunda aydınlatacağız.

SGK Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Sosyal Güvenlik  Kurumu’ ndan emekli olabilmeniz için birtakım şartlar vardır. Bu başlık altında sizlere bu şartları anlatacağız. Bu şartlar hizmet yılınızı doldurmuş olmak,emeklilik için belirlenmiş olan yaş şartını doldurmuş olmak ve belirlenmiş olan prim gün sayınızı tamamlamış yani primlerinizin tamamını ödemiş olmanızdır. Fakat SGK emeklilik şartları kadın ve erkeklere göre değişmektedir. Bayanların emekli olabileceği yaş ile erkeklerin emekli olabileceği yaş farklıdır. Cinsiyetinize uygun olan emeklilik şartlarını aşağıda devam ettiğimiz yazıyı takip ederek öğrenebilirsiniz.

Bayanlar İçin SGK Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olabilmek için belirlenmiş olan yaş şartınız hizmete başlama tarihinize göre belirlenmiştir. Yani 01.04.1981 tarihi ve bu tarihten önce sigortalı olarak hizmete başlamış iseniz yaş şartınızı yerine getirmek gibi bir zorunluluğunuz olmaksızın yirmi yıllık hizmet sürenizi ve beş bin gün boyunca prim ödeme gün sayınızı doldurduktan sonra emekli olabilirsiniz.  SGK emeklilik şartına dayanan maddeye göre sigortalı olarak çalışmaya başlandığı tarihe göre ilk tarih 08.09.1999 ve reformun yürürlüğe girmiş olduğu tarihler arasında ise emekli olabilmek için 58 yaşını doldurmuş olmaları ve en az 7000 gün prim ödeme gün sayılarını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Bayan çalışanlara özel bir durum olarak da yirmi beş yıl sigortalı olma,elli sekiz yaş şartını yerine getirmiş olmaları ve en az dört bin beş yüz gün prim ödeme gün sayılarına göre de emekli olabilmektedirler.

Erkekler İçin SGK Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik şartlarına göre  emekli  olacak erkek çalışanlar 08.09.1976 tarihi ve bu tarihten önce işe başlamış iseler belirlenmiş olan yaş şartlarını yerine getirmek gibi bir zorunlulukları olmaksızın  yirmi beş yıl hizmet yılını doldurdukları ve en az beş bin gün prim ödeme gün sayılarını tamamlamış oldukları takdirde emekli olabileceklerdir. Sosyal Güvenlik Reformuna göre 08.09.1999 tarihi ilk işe başlanılmış olan tarih ise ve bu çalışma süresi reformun yürürlüğe girme tarihine dek devam ediyorsa erkek çalışanlar 60 yaş şartını doldurdukları ve en az 7000 gün prim ödeme gün sayılarını doldurdukları takdirde emekli olabileceklerdir. Buradan anladığımız gibi bu tarihler arasında emekli olan erkekler için belirlenmiş bir yaş şartı zorunluluğu bulunmamaktadır.  Sosyal Güvenlik Kurumu ‘na göre reformun yürürlüğe girmiş olduğu tarihten itibaren  her yıl prim ödeme gün sayınızda yüz gün artma olacaktır. Dolayısıyla  2035 yılına kadar prim ödeme gün sayınız yedi binden  dokuz bin güne çıkacaktır.

SGK Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

Sosyal Güvenlik Kurumu ‘ndan ne zaman emekli olabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bunu öğrenmek için ilk olarak aşğıda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Karşınıza “Ne Zaman Emekli Olurum “başlığı altında yeni bir sayfa gelecektir. Bu sayfada ilk olarak cinsiyetinizi giriniz . Yazımızda anlattığımız gibi emeklilik zamanınız cinsiyetinize öre değişmektedir  dolayısıyla bu noktalara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Cinsiyetinizi girdikten sonra doğum tarihinizi de gün ay yıl olarak giriniz. Daha sonra hizmete başlama tarihinizi hizmete başlamış olduğunuz tarihi de aynı şekilde gün ay yıl olarak giriniz . Prim ödeme gün sayınızı da giriniz. Girmiş olduğunuz tüm bu bilgileri kontrol edip doğruluğundan emin olduktan sonra “GÖNDER” butonuna basarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

SGK Emeklilik Yaşınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

SGK Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

SGK emeklilik maaşı sorgulama internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu işlemi iki farklı yoldan yapmanız mümkündür. E-Devlet üzerinden e-Devlet şifreniz ile yapabilirsiniz aynı zaman da şifresiz olarak da yapabilirsiniz. Şimdi size bu iki yolu da detaylı bir şekilde anlatacağız.

E-Devlet İle SGK Emeklilik Maaşı Sorgulama :

Bu işlemi yapabilmeniz için öncelikle size ait bir e-Develet şifrenizin olması gerekmektedir . Eğer hala size ait bir şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL gibi bir ücret karşılığında e-Devlet şifresi temin edebilirsiniz.

  • İlk olarak aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız.
  • Açılmış olan yeni sayfaya ilk olarak size ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve şifrenizi giriniz.
  • Girmiş olduğunuz bilgileri kontrol edip doğruluğundan emin olduktan sonra ” Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. SGK emeklilik maaşı sorgulama işleminizi artık gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.

E-Devlet Üzerinden SGK Emeklilik Maaşı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Şifresiz SGK Emeklilik Maaşı Sorgulama :

Emekli maaşı sorgulama işleminizi şifresiz olarak gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz.

  • Öncelikle aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız.
  • açılmış olan sayfada ilk olarak uyruk seçiminizi yapınız.
  • T.C vatandaşı iseniz : T.C kimlik numaranızı,nüfusa kayıtlı olduğunuz ili,cilt numaranızı ve doğum tarihinizin yıl kısmını giriniz. Son olarak güvenlik kodunu da giriniz.
  • Yabancı uyruklu iseniz : Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı, doğum yılınızı ve ikamet tezkere numaranızı sırasıyla giriniz. Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra SGK emeklilik maaşı sorgulama işleminizi tamamlamak için  “SORGULA” butonuna tıklayınız.

Şifresiz SGK Emeklilik Maaşı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


altı − = 5