SGK İDARİ PARA CEZALARI

SGK İDARİ PARA CEZALARI

Sosyal Güvenlik Kurumunun işveren ve çalışanlar için belirli bazı kuralları vardır. Bu kurallara uymayan işveren ve çalışanlar için SGK idari para cezaları uygulamaktadır. Bu yazımızda size 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve GSS kanuna göre düzenlenen SGK para cezalarından bahsedeceğiz.

2014 SGK İdari Para Cezaları

  1. Sigortalı işe giriş ve Genel Sağlık Sigortası işe giriş belgelerinin zamanında verilmemesi durumunda ve internet gönderilmesinin zorunlu tutulduğu halde gönderilmemiş her bildirge için 2014 yılının ilk altı ayı için 1,071 TL, geriye kalan altı ayı için ise 1,134 TL SGK idari para cezaları ödemekle yükümlü tutulacaklardır.
  2. SGK işe giriş bildirgesinin verilmemesinin gerekli kuruluşların yaptığı tespit sonucunda anlaşılması durumunda işveren için asgari ücretin 2 katı kadar SGK idari para cezaları uygulanacaktır.
  3. İşe giriş bildirgesinin verilmemesine ilişkin yapılan tespit sonucunda işveren 1 yıl içerisinde tekrardan bildirgenin verilmediğinin anlaşılması durumunda her verilmeyen bir bildirge için asgari ücretin 5 katı kadar SGK idari para cezaları uygulanacaktır.

İşyeri bildirgesini zorunlu tutulan süre zarfı içerisinde, internet üzerinden göndermeyenler veya kuruma gidip vermeyen kişiler için aşağıda belirtilen SGK idari para cezaları uygulanacaktır.

  1. Kamu idareleri ve bilanço sistemine göre defter tutma zorunluluğu olan kişiler için asgari ücretin 3 katı kadar SSK idari para cezaları uygulanacaktır.
  2. Diğer defterleri tutmak zorunluluğu olan kişiler için asgari ücretin 2 katı tutarında SGK idari para cezaları uygulanacaktır.
  3. Son olarak defter tutmakla yükümlü olmayanlar için 1 aylık asgari ücret kadar SGK idari para cezaları uygulanacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


× 1 = üç