SGK PRİM ÖDEME

SGK PRİM ÖDEME

SGK prim ödeme işlemleri işvereninizin yapmakla zorunlu olduğu bir işlemdir. Bir işte çalışmama gibi bir durumda ancak kendi sigorta primlerinizi kendiniz ödeyerek sigortalı olabilirsiniz. İşverenler bu işlemleri  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlediği sürenin sonuna kadar yapmak zorundadır.

SGK primleri hesaplanırken; çalışanın kazançları üzerinden ve işverenlerin kendisine ait olan prim tutarlarını bu tutarın üzerine eklenmesi ile çalışanların prim tutarları ücretlerinden kesilerek SGK prim ödeme yapılmaktadır.

Kamu kurumlarında ise kanunlara uygun bir şekilde; SGK prim ödemeleri, çalışanların ücretlerinden kesilerek kamu kurumlarına ait prim tutarlarının da üzerine eklenerek yapılmaktadır.

İşverenlere belirli bir süre verilir ve belirtilen sürenin sonuna kadar bu ödeme işlemlerini yapmak zorundadırlar. Açıklamak gerekirse; kamu çalışanları maaşlarını 1 Nisan ve 30 Nisan tarihleri arasında peşin olarak alıyorlarsa primlerinin 15 Mayıs tarihinde yatırılması gerekmektedir. İşverenler SGK prim ödemelerini belirtilen tarihlerde ödememişlerse ödemedikleri her ay için gecikme faizi uygulanmaktadır. İşverenlere gecikme faizi uygulandığı halde prim ödemelerini hala yapmıyorlarsa işveren için işlem uygulanacaktır.

SGK Prim Ödeme Nasıl Yapılır?

SGK prim ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geliştirdiği sistemler ile bu işlemler daha önce Ziraat Bankası resmi sitesinden yapılırken artık Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online tahsilat bölümünden yapılmaktadır. SGK prim ödeme işlemlerinizi kredi kartınızla kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayınız ve SGK prim ödeme işleminizi sırasıyla uygulayınız.

  • Açılan sayfada “Sorgu Türü” seçeneğinden SSK’ya bağlıysanız eğer “4A İşveren Ödemeleri”ne tıklayınız.
  • BAĞ-KUR’a bağlıysanız ise “4B Sigortalı Ödemeleri”ne tıklayınız.
  • Farklı bir ödeme yapacaksınız ise “Diğer Ödemeler” seçeneğine tıklayınız.
  • “Sorgu Tipi” seçeneğinden de size uygun olan seçeneğe tıklayınız.
  • Sicil numaranızı giriniz ve güvenlik kodunu doğrulayınız.
  • Bu işlemlerden sonra SSK prim ödemenizi yapınız.

SGK Prim Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


2 + bir =