SGK PRİM SORGULAMA

SGK PRİM SORGULAMA

Primlerinizin ödenmesi emeklilik şartlarının temel prensiplerindendir. Bilindiği gibi çalışan kişinin maaşı yükseldikçe sigorta SSK primleri de artıyor. İşveren daha az prim ödemek için çalışanların maaşlarını daha az bir miktar üzerinden göstererek daha düşük miktarlarda prim ödeme yoluna gidiyorlar. Vatandaş primlerinin ödenip ödenmediğini ya da işvereninin primlerinde kesinti yapıp yapmadığını internet üzerinden öğrenebilir. Bu yazımızda size SGK prim sorgulama işleminizden bahsedeceğiz.
SGK prim sorgulama işleminizi iki farklı biçimde gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet üzerinden E-Devlet şifrenizi kullanarak ve şifresiz olarak SSK prim sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Yazının devamında başlıklar altında vereceğimiz yöntemlerden size uygun olan birini seçerek SGK prim sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle SGK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden SGK prim sorgulama işleminiz için öncelikle bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz yoksa veya unuttuysanız size en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz. Zaten bir E-Devlet şifresine sahip iseniz SGK prim sorgulama işleminiz için öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. Kimliğinizi doğrulamak için açılan sayfada vatandaşlık numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Girilen bilgilerin doğru olduğundan emin olduktan sonra ” Sisteme Giriş Yap ” butonuna tıklayınız. Sisteme girdikten sonra “Sosyal Güvenlik Kurumu” başlığı altında yer alan linklerden size uygun olana tıklayınız ve SGK prim sorgulamanızı yapınız.

E-Devlet Şifresi İle SGK Prim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Şifresiz SGK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifresine gerek kalmadan da SGK prim sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Üstelik yapmanız gereken sadece size ait olan bazı kimlik bilgilerinizi sisteme girmek olacaktır. SSK prim sorgulama işleminiz için öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. Açılan sayfada öncelikle uyruk kısmını seçiniz. T.C. uyruklu iseniz; vatandaşlık numaranızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili, cilt numaranızı, doğum tarihinizi ve güvenlik kodunu giriniz. Yabancı uyruklu iseniz; vatandaşlık numaranızı, doğum tarihinizi, ikamet tezkere numaranızı ve güvenlik kodunu giriniz. Girilen bilgilerin doğru olduğundan emin olduktan sonra “SORGULA” butonuna tıklayarak SGK prim sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şifresiz SGK Prim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


1 + dokuz =