SSK DOĞUM İZNİ

SSK DOĞUM İZNİ

Devlet dairelerinde kamu kurumlarında çalışan sigortalı bayanların iş hayatında daha etkili ve kolaylıkla çalışabilmeleri için bazı haklar tanınmıştır. Bu haklardan birisi de SSK doğum iznidir.

SSK doğum izni, SGK tarafından şu şekilde düzenlenmiştir. Doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta aralığında olmak üzere toplam 16 haftalık bir izin verilmiştir. Bunun dışında sigortalı bayanın ikiz ya da üçüz doğurma gibi olasılığı varsa bu duruma göre de SGK doğum iznine 2 hafta daha ekleme imkanı verilmiştir. Doğum öncesinde SSK doğum iznini kullanmak istemeyenler sağlık kurumlarındaki doktorlardan çalışabilir raporu aldıktan sonra doğuma 3 hafta kalana dek çalışabilirler. Bu zaman içinde kullanılmayan izinleri doğumdan sonraya ekleyebilirler.

SSK Doğum İznine Ek 6 Ay Ücretsiz İzin

SSK doğum izninin yeterli olmaması durumunda sigortalı bayanlar ücretsiz izne ayrılabilirler. Bu iznin süresi 6 ay kadardır. Fakat bu durumda sigortalının işe devam edilebilirliği işverene bağlıdır. İşverenle çalışan arasında anlaşmazlıklar oluşmaktadır. Bu nedenle SSK doğum izni sigortalının çalıştığı yere göre düşünülüp hareket edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


× yedi = 42