SSK DOĞUM PARASI

SSK DOĞUM PARASI

SSK Doğum Parası Ne Demektir?

Sigortalı bayan hamilelerin doğum yapması durumunda SGK tarafından belirlenmiş SSK doğum parası prosedürü analık geçici iş göremezliği olarak da bilinen bir prosedürdür. Sigortalı bayanın doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta boyunca çalıştırılması yasaktır. Ancak sigortalı çalışmaya devam etmek istiyor ise sağlık kurumlarından aldığı doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalana dek çalışabilirler. Bu aralıktaki 5 haftada doğumdan sonraki 8 haftalık izinin üzerine eklenerek 13 hafta şeklinde işlem görür. Doğumdan önce veya doğumdan sonra sigortalı hamile bayanların ücretsiz izne ayrılma hakları bulunmaktadır. Ancak bu izin 6 aydır. Bu 6 aydan sonra sigortalının görevine devam edip edemeyeceği işverene bağlıdır.

SSK doğum parası ödeneği için;

  • Doğum öncesindeki izninin başladığı zamanda sigortalılık durumunun bitmemiş olması,
  • Belirtilen süre aralığında iş yerinde görevine devam etmemiş olması,
  • Doğumdan önceki 1 yılda en az 90 gün sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğumun gerçekleşmemiş olması gerekmektedir.

SSK Doğum Parası Nasıl Alınır?

Sigortalı olmayan hamile bayan SSK doğum parasından yararlanmak istiyorsa eşinin doğumundan önceki 1 yıl içinde 120 gün prim yatırmış olması gerekmektedir. Sigortalı hamile bayanlar ise doğum raporu ve vizite kağıdı ile SGK’ya başvuruda bulunduğunda SGK doğum parası alabilirler. Bu işlemler nihayetine erdikten sonra SSK doğum parasını gidip tahsil edebilirsiniz.

SSK Doğum Parası Ne Kadardır?

Sigortalı hamile bayanların günlük kazandığı miktarın 2/3’ü sigortalıya SGK doğum parası olarak ödenmektedir.

SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yazının sonunda size verdiğimiz linke tıklayıp SSK doğum parası sorgulama işleminizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak “Kimliğimi Şimdi Doğrula” alanına tıklayarak açılan sayfada E-Devlet şifresi kısmına giriniz. Açılan sayfada E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı doğru ve yanlışsız bir şekilde girdiğiniz takdirde, SSK doğum parası sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

SSK Doğum Parası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


yedi + 9 =