SSK EMEKLİLİK ŞARTLARI

SSK EMEKLİLİK ŞARTLARI

SSK emeklilik şartlarını üç ana başlık altında incelememiz mümkündür. SGK emeklilik şartlarının ana başlıkları; belirli bir prim gününü doldurmuş olmak, belirlenmiş sigortalılık süresini doldurmuş olmak, emekli olmak için gereken yaş şartını doldurmuş olmak. İşe giriş tarihini bilmek de önemlidir, çünkü sigortalılık süresi buna göre hesaplanmaktadır.

SSK Emeklilik Şartları Prim Ödeme Gün Sayısı

8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlamış olan çalışanlar için emekli olma hayalini gerçekleştirmeleri için SSK’nın belirlemiş olduğu SSK emeklilik şartlarını yerine getirmeleri gerekir. SSK emeklilik şartlarının ilki 3600 gün yani 15 yıl senedir. Ancak normal SSK emeklilik şartlarından emekli olabilmek için ödenmesi istenilen prim gün sayısı 5000 ile 5975 arasında değişmektedir. 8 Eylül 1999-1 Mayıs 2002 tarihleri arasında  işe başlamış iseniz ve yaştan emekli olmak istiyorsanız istenilen gün sayısı 5400 iken normal SSK emeklilik şartlarından emekli olabilmek için ödemeniz gereken prim ödeme gün sayısı 7000’e çıkmaktadır. Eğer 1 Mayıs 2002’den tarihinden sonra işe başlamış bulunmakta iseniz 5400 prim ödeme gün sayısı ile yaş haddinden ve 7200 gün ile de normal emekli olunabilmektedir.

SSK Emeklilik Şartlarından Yaş Şartı

SSK emeklilik şartlarının arasında emeklilik yaş şartı da bulunmaktadır. Geçmişten günümüze geldiğimiz zaman günümüzde emekli olma yaş şartının artmış olduğunuz görüyoruz. Son çıkan yasayla beraber 1 Mayıs 2008  tarihinden sonra sigortalı olarak hizmet veren erkekler 60 yaşlarına geldiklerinde kadın çalışanlar ise 58 yaşına geldiklerinde emekli olabileceklerdir.

Peki Bu Ayrım Neye Göre Yapılmaktadır ?

SSK emeklilik şartlarından yaş şartı gün geçtikçe artmaktadır. SSK emeklilik şartlarından yaştaki en önemli husus ise sigortalı olarak hizmet vermeye başladığınız zamandır. Eğer işe başlama tarihiniz 8 Eylül 1999 tarihinden önce ise siz şartlı olan sigortalı çalışanlardansınız diyebiliriz. Eğer bu tarihten önce işe başlamış iseniz sizden emekli olabilmeniz için istenilen yaş şartı 23 Mayıs 2002 tarihi  ile beraber, emekliliğine 2 yıl ve daha az kalan erkek vatandaşların 44, kadın vatandaşların ise 40 yaşını doldurması gerekiyor. Emekli olmak için süre arttıkça SSK emeklilik şartlarından olan yaş şartı erkek vatandaşlar için 60, kadın vatandaşlar için 58’dir.

1 Mayıs 2002 tarihinden sonra işe girmiş olanlarda ise SSK emeklilik şartlarından yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60’dır. Ancak 2036 yılından sonra her iki yılda bir emekli olma yaşı artarak, kadın ve erkek vatandaşlar için emekli olma yaşları eşitlenerek 65 olacaktır.

SSK emeklilik şartlarından sonuncusu olan ilk sigortalı olma tarihini  göz önünde bulundurarak yaş ve gün sayısı hesaplandığından dolayı onu farklı bir başlık altında incelemeyeceğiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


2 + üç =